V Steklarni Hrastnik bodo prihodnje leto zemeljski plin testno zamenjali izključno z vodikom; prihodki bodo letos manjši za petino, EBITDA marža bo več kot 26-odstotna.
S Petrom Časom, ki vodi Steklarno Hrastnik, izvoznico leta 2023, smo se pogovarjali o tem, kako poslujejo zdaj in kaj pričakujejo do konca leta. Pa o novih trgih, načrtih na poti razogljičenja, uporabi vodika, ki bo zamenjal zemeljski plin, pa uporabi recikliranega stekla. Pogovarjali smo se o vključevanju zaposlenih tujcev v lokalno okolje, o zvišanju plač za 20 odstotkov, o uporabi umetne inteligence, Steklarni SFS iz srbskega Paračina …
Prijave za izvoznika leta 2024 sprejemamo do 3. julija. Pogoja sta najmanj deset milijonov evrov izvoza in najmanj 70 tisoč evrov dodane vrednosti na zaposlenega.
Ali je Steklarna Hrastnik tudi letos najbolj tehnološko napredno podjetje na trgu?
Da, brez dvoma smo v vrhu. V skupini Vaider, članica katere je tudi Steklarna Hrastnik, si še vedno prizadevamo za inovacije in izboljšave, trenutno imamo deset aktivnih razvojnih projektov na področju trajnostnih inovacij, od tega šest mednarodnih. Na nekaterih področjih, kot je industrijska uporaba zelenega vodika pri proizvodnji stekla, smo pionirji v svetovnem merilu.
Na začetku leta ste se prilagajali manjšemu povpraševanju na trgu in zmanjšali proizvodnjo. Maja ste spet zagnali eno od vaših dveh peči. Kakšno je zdaj stanje naročil? Kaj pričakujete do konca leta?
Obseg proizvodnje smo zmanjšali konec minulega leta, zdaj se razmere v steklarski industriji počasi stabilizirajo, zato smo maja v Hrastniku zagnali tudi drugo peč in proizvodnjo povečali na 70 odstotkov vseh zmogljivosti. Načrtujemo, da bomo že proti koncu leta na sto odstotkih proizvodne zmogljivosti. Menimo, da bodo zahtevne razmere trajale vse leto, saj je povpraševanje v nekaterih segmentih močno upadlo, na primer pri steklenicah za konjak v Ameriki za 40 odstotkov, v Evropi za 20 odstotkov. Smo pa na zahtevne razmere letos pripravljeni. Kljub težkim tržnim razmeram smo tudi lani poslovali stabilno in uspešno, dodana vrednost na zaposlenega je presegla sto tisoč evrov.
Koliko prihodka in marže načrtujete letos?
Letos po rebalansu pričakujemo približno 72 milijonov evrov prihodkov od prodaje, kar je 20 odstotkov manj kot leta 2023. EBITDA marža se pričakuje v višini več kot 26 odstotkov, lani je bila 37-odstotna.