Kaj vse so morali narediti v Fotoni, enem od štirih vodilnih podjetij na svetu za medicinske laserje, da so prišli do 189.044 evrov dodane vrednosti na zaposlenega.
Fotona je eden od štirih vodilnih ponudnikov medicinskih laserjev na svetu, v nekaterih segmentih je najboljša. Mesto vodilnega znajo unovčiti in dosegajo odlične finančne rezultate. Lani je bila dodana vrednost na zaposlenega kar 189.044 evrov in so jo v primerjavi z letom prej zvišali za skoraj 20 tisoč evrov. Prejšnji teden so naredili še korak naprej in prvi na svetu predstavili robota, ki sam izvaja laserske estetske posege.
Robota so predstavili v okviru praznovanj 60-letnice delovanja podjetja, ki je nastalo le štiri leta po tem, ko je dr. Theodore Maiman izdelal prvi laser, in istega leta, ko je bil dr. Charles Townes nagrajen z Nobelovo nagrado za raziskave na področju laserjev in maserjev. Ustanovila jih je Iskra, takrat vodilno tehnološko podjetje v Sloveniji, pa tudi na območju Jugoslavije. Najprej so se imenovali Iskrin laboratorij za tehnično optiko, nato zamenjali več imen, leta 1994 so postali Fotona.
Najprej so velik del prihodkov ustvarili z laserji za obrambne namene, nato so razširili dejavnost na področja optičnih komunikacij ter medicinskih in industrijskih laserjev. Ob spremembi družbenega sistema in osamosvojitvi Slovenije se je trg zanje korenito spremenil, ostale so jim velike neplačane terjatve. Nekdaj zelo uspešna Fotona je izgubila sijaj, bila nekaj časa na Slovenski razvojni družbi, pa v večinski lasti države.
Leta 2004 so se usmerili izključno v laserje za medicino
Leta 2004 so se pogumno odločili, da se usmerijo izključno v laserje za medicinsko opremo, s katerimi so takrat ustvarili manj kot petino prihodkov. V nekaj letih jim je ta premik popolnoma uspel.
Dodana vrednost Fotone za štirikrat presega povprečje
Fotona je danes globalno podjetje, ki ima sedež, močan razvoj in proizvodnjo v Ljubljani, lastna prodajna podjetja v ZDA, na Kitajskem, Japonskem, v Nemčiji in Franciji, sodeluje še z več kot 75 distributerji, ki oskrbujejo trge 65 držav. Ponujajo izključno medicinske laserje, in to za estetske, zobozdravstvene, ginekološke, urološke in kirurške posege.
Lani so s 334 zaposlenimi ustvarili 124,9 milijona evrov prihodkov in kar 36,9 milijona evrov čistega dobička, njihova dodana vrednost pa za štirikrat presega slovensko povprečje. Fotona je eno najuspešnejših slovenskih podjetij, redno se uvršča na vrh lestvic TOP 101, je izvoznik leta 2022.